4. kolo plejofa: Mrzi me profesor, ovaj, sudija! (MP – Partizan 22:22, 18.4.)

____/\­­__/\-_-_–_/\___….____________________________________

Prolazim kroz centar, kad u Turističkoj organizaciji vidim da su napravljene nove majice, u čast 30 godina od osvajanja evropske titule.

wp_20150418 (1)   wp_20150418 (2)

Vidim da se puno ulaže u tu proslavu, a možda bi bilo pametnije da se toliko redovno ulaže u sadašnji klub. Na kraju krajeva, ne možemo dugo živeti samo od stare slave. Kako vidimo, prošle godine nam je išlo nešto bolje nego sada, a s obzirom na to da se ponovo naplaćuje ulaz na utakmice trebalo bi da i sad igramo jednako dobro. No, očito je da pare ne igraju glavnu ulogu.

Vidim i da je Zorkina hala, osim onih tabli od prošlog puta, dobila još novih. Mora da je zanimljivo biti igrač i u ovoj ekipi i videti se tako na zidu sportske hale, da može ceo grad da te vidi.

wp_20150418 (3)

Nešto se neobično dešava. U poslednje vreme sve ranije stižem na utakmice, hehe, pa tako i danas. Čak sam i zagrevanje gledala. Kao, gledala. Pojma nisam imala gde se nalazim. U stvari, jesam, ali sve je kao u nekom bunilu bilo.

wp_20150418 (4) wp_20150418 (5) wp_20150418 (6) wp_20150418 (7) wp_20150418 (8) wp_20150418 (9)

Prvi gol, i to MP, stigao je tek na 2.25, uz opomenu za Partizan, onda stiže i drugi gol, Partizanov. Posle 2 minuta, ista priča: gol MP, opomena za Partizan. I već tu polako vidim da mesto na kome sedim ne da ne valja, nego… Al’ ko mi je kriv kad sam se premestila. Prvo sam sela negde gore, ali onda ipak odlučim da se premestim. Kao nekad, da budem bliže terenu. Bolji je osećaj kad si negde bliže terenu. Tako su me okružila starija „gospoda“, i bukvalno sam sedela u sendviču. Em ne volim takvu gužvu, em ne volim takve komentare. Skroz kvare ugođaj posmatranja utakmice. Pomenuta gospoda komentarišu: „Grobari u Beogradu gledaju košarku“, „niko nije došao da gleda ovde“, „svejedno je, izgubiće i tamo i ovde“, „pa normalno“. Jer, zaista. Delimično sam došla u halu znatno ranije očekujući navalu divljačkih navijača Partizana, i da će zaposesti bar osminu tribina i tokom cele utakmice zavijati neke svoje pesme, kad ono – vraga! Nijednog navijača Partizana nije bilo. Iz komentara smo zaključili zašto – izgleda da se igra i neka košarka u Beogradu.

wp_20150418 (10) wp_20150418 (11) wp_20150418 (12) wp_20150418 (13)

U petom minutu dolazimo do prvog izjednačenja, u 6. Dragićević biva isključen na 2 minuta zbog grube igre tokom napada Partizana, i tada Marsenić golom stiče prednost, za 2:3, a ubrzo razlika raste i na 2:4, već na početku 8. minuta. Ponadamo se da će Obradov lepi pogodak tu razliku smanjiti, međutim ne, on divno pogodi prečku. Sretenović nastavlja s golovima za Partizan i razlika raste na +3 za Partizan. I tu se vide naznake kako će se utakmica odvijati: kakav god da je rezultat, neki golovi su prosto išli u paketu, na jednoj strani, pa odmah na drugoj. Tako sredinom 10. minuta Marković postiže gol za MP pošto mu Šile doda loptu i time uspori kontru (zašto ne istrči i ne šutira sam?! Nije baš da ne zna da pogodi pa da zbog toga mora da usporava kontru i dodaje loptu drugome); ali i Partizan odmah poentira jer Arsić nije video šut! Već vidim da počinjem da se ponavljam, ali vidimo još jedan element koji Metaloplastici nije pošao za rukom tokom prvog poluvremena: čak ni ponovljenim šutevima Vuk Stevanović ne uspeva da postigne gol. Prilikom drugog šuta, našao se i kako leži na parketu, i, shvativši da od gola nije bilo ništa, besno rukama mlatnuo po parketu.

wp_20150418 (14) wp_20150418 (15)

Tu se uključuju „gospoda“ stručni komentatori: „’Alo, sudija, vreme!“, ponavljali su i zavijali kao pokvarena sirena. Nekad mi se čak čini da uopšte ne obraćaju pažnju šta viču, da je bitno samo da unose nemir i ometaju sve oko sebe.

wp_20150418 (16) wp_20150418 (17)

Ubrzo MP gubi loptu, pa Dragićević pogađa, za 4:6, u 12. minutu, Ostojić (MP) dobija 2 minuta, Kobaja krade loptu, ali mu je izbiju iz ruku praktično na liniji gola, pa opet ostajemo bez lopte zbog koraka u napadu, pa Radojković (Par) dobija 2 minuta zbog grube igre sa Šilom.

I Gruji nešto nije pošlo za rukom ovo s golovima, mnogo ih je golman Partizana odbranio. Prvi takav šut isto beše vrlo dobar, ali džaba. Tu se isključeni igrač vraća u igru, pa šutiramo iznad gola, „komentatori“ konstatuju da „samo treba vikati ’vreme’“, Kobaja pogađa za 6:7 u 18. minutu, a na Partizanov gol čak je i merilac vremena u čudu podigao ruke u vazduh. Onda Stevanović opet uspeva da pogodi samo prazan prostor iznad gola, neverovatno! U 21. minutu konačno mu je krenulo, pa postiže gol, i opet vraća razliku na -1, 7:8.

wp_20150418 (18) wp_20150418 (19)

A onda klinci pored mene. Dva dečaka, od možda desetak godina. Kad god su vikali „uaaaa“, Pećina je odbranio gol! Večeras je imao vrlo dobar učinak odbrana. Čak, čini mi se da u životu nisam videla da je ovoliko golova odbranio, a u ekipi je već 10 godina, ili tako nešto.

Posle izjednačenja, 8:8, u 22. minutu, Partizan uzima tajmaut.

Igračima Partizana ispada lopta, pa i nama u 23. minutu, Pećini ono „ua“ koje klinci dovikuju Partizanu pomaže da odbrani još jedan gol, pa opet gubimo loptu, publika ludi zbog toga, Pećina brani zahvaljujući novom poviku „uaaa“ od dece; Slavko Novaković dreči na Obrada; „komentatori“ zaključuju da „nema Dragaša“ – s ovim bih se složila, jer nam je večeras nedostajao igrač koji postiže golove tako dobro kao Dragaš. Ili, recimo, Žikica Milosavljević. Imao je i Holpert dobrih trenutaka. Ma, i Petar Petrović da je imao veću minutažu, možda bi bilo drugačije.

U 25. minutu Šile postiže gol prednosti za MP, 9:8, Popović se upoznaje s parketom, Pećina tako glupo prima gol, izjednačenje, 9:9. „Gospoda“ zaključuju „ovo bi i Vuk Karadžić odbranio jednom nogom“!

Ubrzo posle toga, trener Partizana se dere na čiku u prsluku redara, a „komentator“ s moje leve strane dovikuje mu: „Nemoj se derati na njega, on je karatista, izudaraće te, treneru“! Bez komentara. Prvo, šta mu je kriv redar; drugo, koje je to spuštanje, skoro pa može otac da mu bude, šta se dere na njega, čovek ni kriv ni dužan. Ovaj do mene nastavio je s psovkama i vulgarnostima, što ne bih da komentarišem. Bilo je čak i komentara koji su izazvali poglede zapisničkog stola.

Onda, oduševljenje. Klinci opet viču „ua“ – Pećina odbrani, klinci opet „ua“ – on opet odbrani, i rezultat ostaje 10:9. Klinci oduševljeni, obaveštavaju tatu da oni Partizanu donose baksuz kad viču upravo to.

U 29. minutu Popović, #33 (Partizan) izlazi iz igre na 2 minuta, a ubrzo i Obrad postiže novi gol za MP. Konačno da se počnemo odlepljivati od relativno lošeg početka! Jeste tu bilo nekih trenutaka loše igre, zbog koje su opet krenuli neki neumesni komentari „gospode“ oko mene. Kažu, posprdno, „reprezentativac! Nije ni čudo što smo 95. na svetu“. Kao da bi oni mogli bolje… Svako ko misli da ume bolje, molim lepo, slobodno može da pokuša.

Tako smo dočekali i poluvreme, rezultatom 11:9.

wp_20150418 (20) wp_20150418 (21)

Metaloplastika drugo poluvreme počinje uspešnije, te na samom početku nastavlja da povećava razliku, prvo golom Markovića, pa uspešnim Pećininim odbranama zadržava prednost, koju Vuk Stevanović povećava i u 33. minutu, i sam proslavlja onim tradicionalnim pobedničkim trkom, uz oduševljenje, stisnutih pesnica. I to je ponavljao više puta u toku drugog poluvremena.

wp_20150418 (22) wp_20150418 (23)

Onda se stvari malo okreću, Pećina prima gol, Vuk se ušeprtlji i ispadne mu lopta, klinci oko mene viču „daj gol, daj gol, daj gol“ i Šile zaista pogađa, za 14:10! Onda Kobaja izlazi iz igre na 2 minuta, u 35. minutu, Slavko dreči na njega; Pećina još jednom uspešno brani, ali Partizan dobija sedmerac, klinci viču „ne daj gol, ne daj gol“, ali džaba, Partizan pogađa sedmerac, pa njihov golman uspeva da se odbrani, čak i od sedmerca koji za MP izvodi Jezdmirović. Neobično je to s golovima. Stojiš na liniji, ispred onolikog gola, koji brani neko ko je, u odnosu na dimenzije gola, skoro pa neprimetan, i opet te ta iglica od čoveka spreči da pogodiš gol. Međutim, Pećina nastavlja seriju uspešnih odbrana, ali i golman Partizana; Kobaja se vraća u igru, pa Mršulja pogađa gol, za 14:12; Slavko viče Šilu da se pomeri ulevo, Vuk promašuje; Marsenić isključen; Gruja u 38. minutu postiže +3 za MP, 15:12.

wp_20150418 (24) wp_20150418 (25)

U 39. minutu Partizan postiže novi gol, pa i Stevanović, te rezultat prelazi u 16:13. Pećina brani 8. put; Obrad postiže gol u 41. minutu; Partizan šutira iznad gola; MP gubi loptu; Sretenović pogađa i lopta iz gola izlazi Pećini kroz noge. Onda, posle još jedne uspešne odbrane, lopta se odbije i završi Gruji u rukama, a on odmah pogleda ka sudiji da pokaže da nije nagazio liniju gola.

wp_20150418 (26) wp_20150418 (27)

wp_20150418 (28) wp_20150418 (29)

U 43. minutu novi tajmaut Partizana; pa sedmerac za Partizan pogađa Ilić (Arsić na golu) u 46. minutu, za 17:15; pa golman Partizana uspešno brani dva puta; MP dobija sedmerac i „komentator“ dovikuje Partizanu, „za nas je penal, gde ćeš“ i smeje se, valjda je igrač krenuo ka liniji za 7 metara. Naravno, od sedmerca ništa.

Onda, uskoro, Sretenović postiže gol s vrlo velike visine, tako da loptu zakuca kao strelicu u pikadu u sam donji ugao našeg gola.

U 49. minutu postižemo gol skoro pa slučajno, pa Partizan odmah vraća, za 18:17; u 53. minutu već je 20:17, pa 21:17; ali opet kreću vrlo ružne psovke „gospode“ oko mene, skoro da ja treba da se stidim njihove vulgarnosti. Ponadamo se, to je to, kraj, nema šanse da nas sad stignu, ako nastavimo ovako da igramo, i ako Vuk nastavi da šutira kako mu je do sad išlo, al’ ne lezi vraže! S 22:19 spadamo na 22:20, pa 22:21, i na kraju IZJEDNAČENO! Bilo je tu još isključenja, besa na sudije, psovanja delegatu svega po spisku („jesi ti namestio ovo, delegat!“, „ti si kriv, oči ti ispale, da bog da“, „kad si ti igr’o rukomet, majke ti mile“), prekidanja igre, tajmauta, čekanja, davanja napada Metaloplastici dve sekunde pre kraja, pa nikako da se krene jer igrači nikako da stanu na ispravna mesta, pa dovikivanja „tri metra, tri metra, jesu to tri metra“, ali džaba je sve to, kad sudija dune u pištaljku mora da se radi kako naredi viša sila, i ostade izjednačeno.

wp_20150418 (36)

Ukratko, u petom kolu plejofa Metaloplastika i Partizan dele po bod, zahvaljujući nerešenom rezultatu, 22:22.

wp_20150418 (37)

Izlazim iz hale, kad ono – nova tabla. Moguće da sam je primetila i na dolasku, ali nisam registrovala da sam je videla.

wp_20150418 (38)   wp_20150418 (39)

I, za kraj ovog pisanija, moram da se pohvalim novom majicom – ne zato što hoću njome da se hvalim već da bih skrenula pažnju na nešto drugo. Nosili su ih i igrači MP tokom zagrevanja. I, ljudi, ko njih pravi?! Ne bih rekla da spadam u kategoriju ekstremno debelih niti izuzetno visokih, a opet ne mogu da obučem ni najveću žensku majicu. S onim plavim, od prošle godine, isti je bio slučaj. I nije urađeno ništa po tom pitanju. Da li to ikoga zanima, ili je samo bitno reći „eto, imali smo majice, uradili smo nešto, napravili smo promotivni materijal“. A ko će da ga nosi? Kako će da ga nose?

Sve ukupno, čini mi se da u klubu ne postoji osoba koja bi bila u stanju da ispravno isplanira promotivne aktivnosti i da njima rukovodi. Da, naravno, sam sport jeste bitniji, ali dokle god se „sporednim“ stvarima budu bavili rođaci, devojke, kumovi, komšije, ovaj, onaj, podrška publike će biti upravo ovakva kao danas – vrlo mršava, sporadična, slučajna. I danas sam od koleginice čula da se i njen muž nervira zbog beskorisnosti sajta same Metaloplastike, jer nikad ne može da nađe informacije kad su utakmice, a dolazio bi na njih. Zašto?

Uspešan sportski klub trebalo bi da predstavlja dobro organizovanu firmu, kad već moram tako da kažem, koja se sastoji od više ogranaka. Jedan deo su sama igra i igrači, drugi rukovodstvo – odbor i administracija, treći – odnosi s javnošću, gde posla ima možda i najviše: uređivanje sajta, upravljanje stranicama na fejzbuku i ostalim društvenim mrežama, izdavanje (pismenih) saopštenja za medije, sprovođenje promotivnih kampanja za utakmice i uopšte obaveštavanje javnosti o aktivnostima kluba, i još mali milion stvari. A radi li to iko u klubu? Ima li neke strategije? Ili je potrebno da se takvih radnji prihvate samo vatreni obožavaoci, da se sami organizuju i upravljaju prema sopstvenom nahođenju? Navijači su bitan deo kluba, i dokle god im se ne poklanja zaslužena pažnja sav teret (ne)uspešnosti kluba ležaće samo na ekipi. Iako zajedno možemo postići mnogo više.