Čelendž kup: Tako blizu, a tako daleko [MP-Vize 29:25]

Šta reći, a ne zaplakati. Toliko blizu bili prolasku dalje – ali tih 7 golova prednosti imali smo samo oko minut, u 52. minutu, da bi se to ubrzo potom istopilo. Prva i jedina utakmica koju sam gledala s trenerom, ali džaba. Prva i jedina na koju sam došla iz Beograda, sa sto kila knjiga. Ali džaba.

A pomislila sam da ima nade, zaista jesam.

I publika je još jednom pokazala koliko može da utiče na ishod. Svaki put kad je napad Belgijanaca ispraćen zvižducima, završen je u našu korist. Pred kraj prvog poluvremena publika se probudila; setih se navijanja na utakmicama Čelendž kupa prošle godine; u drugom poluvremenu podrška s tribina bila je sjajna.

A i počelo je tako, nekako, kilavo. Prvih 15 minuta, ako ne i više, Metaloplastika je igrala toliko bedno da smo mogli izgubiti s 20 razlike. Napadi su igrani vrlo sporo, vrlo mlitavo, kao da su samo prebacivali loptu jedan drugom jer se nijedan ne usuđuje da šutira, igrali su vrlo daleko od gola, niko ni da pokuša da probije odbranu Belgijanaca. Onako, da se uhvatiš za glavu. Delovalo je kao da se plaše. Što možda i nije daleko od istine. Onda su nekako sredinom drugog poluvremena uspeli da se malo oslobode, počeli su malo jači napadi, malo grublje odbrane, i rezultat je počeo da se preokreće, i polako se počela stvarati prednost. Jupi! Trener reče da će biti srećan ako na poluvreme odemo s 4 razlike, što se i desilo. Mada, zamalo da bude i 5! Ali žilavi Belgijanci, ne predaju se nikako, igraju konstantno, ne greše puno, i održavaju isti nivo sve vreme.

Opštinari, mora da su oni krivi. Kao i s političarima, kad se pojave na utakmici reprezentacije i snime ih ili pre utakmice s ekipom ili na tribinama tokom utakmice, odmah možemo da se oprostimo od pobede. Možda tako i ovde.

Posle 15:11 na poluvremenu, utakmica je završena rezultatom 29:25 jer je u poslednjoj sekundi Belgijancima dosuđen sedmerac, i naravno da su ga iskoristili.

Ni trener ne zna što su igračima promenjeni brojevi. Šile je umesto #2 nosio #20, a Mladen Ivanović umesto #20 – #22. Za ostale nisam sigurna, ali je vrlo moguće da je i s njima bilo izmena.

Onda, kakvi su ono rukavi na dresovima? Izgleda kao da su na rukave našivene trake od 10 cm da bi bili duži.

Moram pomenuti da su Plastičari nekoliko puta zablistali. Imali su neke baš dobre akcije, i na tome im svaka čast. Ali isto tako, samo u toku prvog poluvremena, u nekih 5 minuta, 3 propuštena zicera. Neverovatno je to, u stvari. Kad pomislite da je gol koliki jeste, a golman koliki jeste, šanse da se pogodi golman (ili, drugim rečima, da golman odradi svoj posao kako treba) vrlo su male. A opet, Arsiću je to uspelo nebrojeno puta, i, ako je Stefan Ilić najzaslužniji za postignute golove, onda je Arsić zaslužan što je isto toliko puta uspeo da sačuva gol.

Ranije već pomenuti snimci obe utakmice protiv Dukle iz 1984. i dalje se traže. I to je pomenuto još jednom pre početka utakmice. Što su toliko važni? Ima li ih iko? Zar se ne može jednostavno obratiti EHFu ili nekome od tih vrhovnih organizacija (ko je već bio organizator takmičenja)?Ako snimke neko može imati, zašto to ne bi bili oni? Teško da je bilo koji običan građanin tek tako mogao na utakmicu uneti kameru i snimati je za ličnu arhivu. Ipak je to bilo pre 31 godinu, kada ni fiksni telefon nije bio dostupan baš svima, a kamoli televizijska kamera.

Minutom ćutanja odata je i pošta preminulima u terorističkom napadu u Parizu.

Slike su mi užasne, ne znam zbog čega. Sve je mutno, kao da nema fokusa, kao da mi kamera ne radi. Možda zbog toga što sam sedela u sredini (najčešće sedim u sredini desne strane), pa zbog osvetljenja. Videla sam to još dok sam slikala na utakmici, ali ne vredi, nisam mogla nikako da promenim. A možda mi se samo telefon smrznuo. Ipak sam danas sate provela tabanajući po Beogradu. Nervira me kad mi glave upadnu u kadar. U redu kad je neko poznat (Manojlo Ivković – ovog puta doneo je navijačku zastavu Metaloplastike i čuh priču o navijanju u Nemačkoj), ali ostali – ne. Jedina na kojoj se semafor jasno vidi jeste ova.